Odricanje od odgovornosti:Sve navedene cijene su samo javno dostupne online referentne brojke i ne predstavljaju stvarne prodajne cijene. Potvrdite trenutne cijene, pakete i uslove kod ovlaštenih distributera.
Prethodni članci u ovoj seriji ispitivali su pragove tačnosti, degradaciju tačnosti, pune-svodove plafona i kompromis između brzine i tačnosti-. Ako ste stigli do ove poslednje rate, verovatno ste spremni za kupovinu. Odabir pravog intraoralnog skenera je daleko složeniji od poređenja jednog broja tačnosti.
Tržišne cijene se kreću od otprilike 10.000 dolara do više od 45.000 dolara. Vodeći sistemi (iTero, TRIOS, Primescan), konkurenti sa jakim vrijednostima (Medit, Aoralscan) i nove opcije razlikuju se ne samo u navedenoj preciznosti već i po modelima pretplate, žičanom nasuprot bežičnom dizajnu, potrošnom materijalu i pet-godišnjim ukupnim troškovima vlasništva (TCO). Pogrešan izbor stvara nepovratne troškove i nedovoljno{6}}iskorišćenu opremu; pravi izbor postaje temelj digitalne infrastrukture klinike u narednih 5-10 godina.
Ovaj završni članak postavlja nezavisne podatke o preciznosti in vivo za 2025. godinu-u-pored za vodeće skenere, a zatim mapira pet kliničkih scenarija kako biste očistili puteve odabira tako da možete razlikovati "dovoljan", "premium" i "visok-ROI za naredne tri godine."
Dio 1|Prvo pitanje: Šta ćete zapravo skenirati?
Prvo pitanje nije "Koji je skener najprecizniji?" ali "Šta trebam skenirati?"
| Klinički scenario | Prag preciznosti | Margina skenera | Prioritet odabira |
|---|---|---|---|
| Pojedinačne krunice / fasete / inleji | 50–100 μm | Velikodušno | Početni{0}}nivo potpuno dovoljan |
| Mostovi kratkog raspona 3–5 jedinica | 50–100 μm | Sužavanje | Srednji{0}}pouzdaniji |
| 7–9 jedinica dužine-raspona | Približava se 100 μm | Kritično | Potreban je vodeći brod |
| Kompletne-ispravke implantata | <150 μm (passive fit) | Borderline | Vodeća + IPG fotogrametrija |
| Ortodontski potpuni-slojevi | 100–200 μm | Velikodušno | Početni-nivo + uklapanje u ekosistem |
| Potpuno bezubi lukovi | Nije prikladno | Prekoračeno | Nemojte koristiti samo intraoralni skener |
Pragovi proizlaze iz raspona kliničke prihvatljivosti ADA za marginalno uklapanje (50–120 μm) i konsenzusnih izjava o digitalnom intraoralnom skeniranju.
zaključak:Vaša kombinacija slučajeva diktira potreban nivo performansi. Ako 80% skeniranja čine pojedinačne krunice, kratki mostovi ili ortodontski zapisi, adekvatan je početni- ili srednji-otvoreni skener. Ako dominiraju implantati sa punim{5}}lukom i kućišta All-on-X, vodeći hardver i fotogrametrija postaju neophodni. Prvo odlučite o kliničkoj potražnji; izaberite drugi uređaj.
Dio 2|Rangiranje tačnosti iz nezavisnih in- podataka iz 2025. godine
Tvrdnje proizvođača su marketing; nezavisno in{0}}testiranje je odlučujuće. A 2025Časopis za protetičku stomatologijustudija (Ender et al.) uporedila je šest glavnih skenera i konvencionalne otiske na kompletnim-skenerima 10 pacijenata:
| Uređaj | Istina (μm, medijan ± SD) | Preciznost (μm, medijan ± SD) | Tier |
|---|---|---|---|
| Konvencionalni otisak (referenca) | - | 21 ± 4 | Referenca |
| Dentsply Sirona Primescan | 41 ± 10 | 28 ± 11 | Prvi nivo |
| Dentsply Sirona Primescan 2 | 42 ± 11 | 28 ± 12 | Prvi nivo |
| Medit i900 | 47 ± 9 | 28 ± 7 | Prvi nivo |
| SHINING 3D Aoralscan 3 | 55 ± 15 | 35 ± 10 | Drugi nivo |
| 3Shape TRIOS 5 | 61 ± 17 | 41 ± 16 | Drugi nivo |
| Planmeca Emerald S | 96 ± 29 | 82 ± 38 | Treći nivo |
Ključni nalazi:
Svi mainstream skeneri su postigli istinitost<100 μm-well inside the clinical acceptability window for single crowns and short bridges. "Insufficient accuracy" is no longer a realistic objection for routine restorative work in 2025–2026.
Primescan, Primescan 2 i Medit i900 čine prvi nivo koji se statistički ne može razlikovati (41–47 μm). Razlike među njima leže u cijeni, softveru i toku rada, a ne u sirovoj preciznosti.
Konvencionalni otisci zadržavaju najbolju preciznost (21 ± 4 μm). Preciznost skenera ostaje 1,3–4 puta veća, tako da ponovljena skeniranja (ortodontski nadzor, praćenje implantata-) i dalje zahtijevaju pažnju na konzistentnost.
Laboratorijski "iz-iz{1}}" brojevi skoro uvijek izgledaju bolje od stvarnih performansi stolice; očekujte praktični popust od 20–30 %.
Dio 3|Devet vodećih skenera - Potpuni pregled parametara
Tačnost je samo jedna dimenzija. Tabela u nastavku konsoliduje referentnu cijenu, istinitost, težinu, bežičnu sposobnost, model pretplate i glavne prednosti (referentne cijene na američkom tržištu u USD 2025.-2026.):
| Uređaj | Referentna cijena (USD) | istinitost | Težina | Bežični | Pretplata / Potrošni materijal | Core Strengths |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3Shape TRIOS 6 | ~$27,900 | Flagship | 299 g | Da | Dx Plus ~199 USD mjesečno (opcionalno) | Najnovija generacija, AI karakteristike |
| 3Shape TRIOS 5 | ~$25,900 | 61 ± 17 μm | 299 g | Da | TRIOS Care od 2. godine | ScanAssist, kalibracija-besplatna |
| Dentsply Primescan 2 | $24,995 | 42 ± 11 μm | 542 g | da (oblak) | DS Core obavezan | Cloud{0}}nativni, otkrivanje karijesa |
| Aoralscan Elite Wireless | $23,999 | Nije objavljeno | 194 g | Da | Nema | Ugrađena-IPG fotogrametrija, 2-u-1 |
| Poravnajte iTero Lumina | ~$45,000 | Tvrdnja proizvođača | 260 g | br | 380 USD mjesečno + ~ 3 USD po skeniranju | Veliki FOV, duboka Invisalign integracija |
| Medit i900 | $18,999 | 47 ± 9 μm | 165 g | br | Nema | Najlakši skener{0}}klase performansi |
| Medit i700 bežični | $15,500 | Laboratorijska tvrdnja 10,9 μm | 328 g | Da | Nema | Otvoren ekosistem, visoka brzina kadrova |
| Medit i700 (žičani) | $13,500 | Laboratorijska tvrdnja 10,9 μm | 245 g | br | Nema | Jaka vrijednost |
| Aoralscan 3 Wireless | ~$12,999 | 55 ± 15 μm | 240 g | Da | Nema | Solidna bežična opcija |
| Medit i600 | $10,500 | Laboratorijska tvrdnja 10,9 μm | 245 g | br | Nema | Lagana ulazna tačka |
| Aoralscan ELF | $11,999 | Nije objavljeno | 106 g | - | Nema | Ultra-lagan, opcioni IPG |
| Planmeca Emerald S | ~$15,000 | 96 ± 29 μm | 229 g | br | Nema | Transiluminacija karijesa |
Napomene: Cijene su javne referentne brojke i mogu značajno varirati u zavisnosti od regije, paketa i pregovora. Brojke istinitosti za Primescan serije, Medit i900, Aoralscan 3, TRIOS 5 i Emerald S dolaze iz Ender in{5}} studije iz 2025. godine; ostali brojevi su tvrdnje proizvođača ili laboratorija i nisu direktno uporedivi sa potpunim-arch in-rezultatima. Razlike u težini su bitne za duge potpune-sesije{10}}Primescan 2 od 542 g je najteža bežična jedinica; Medit i900 od 165 g je trenutno najlakša opcija-klase performansi.
Dio 4|Pet puteva odabira na osnovu{1}} scenarija
Put 1 - Pretežno pojedinačne krunice, fasete, inleji
Potreba za preciznošću: 50–100 μm (svi mainstream skeneri zadovoljavaju).
Poželjno: Medit i700 (žični), Medit i600, Aoralscan 3 bežični ili ekvivalentni skeneri sa otvorenim bez-pretplatom.
Opcija nadogradnje: TRIOS 5 ili sličan za glatkije tokove rada uz pomoć AI{1}}.
Izbjegavajte ako su čisti restorativni: visoki-sistemi pretplate čije je tekuće troškove teško opravdati.
Put 2 - 3–5 jedinica kratkih-mostova i mješovitih restauratorskih radova
Potrebna je tačnost i dalje 50–100 μm, ali sa manjom marginom.
Preferirano: Medit i700 Wireless ili Medit i900 (prvi{2}}sloj tačnosti, bez pretplate, jaka vrijednost).
Nadogradnja: Primescan serija za maksimalnu tačnost plafona.
Oprez: uređaji za tačnost drugog-sloja zahtijevaju pažljivu tehniku na kontinuiranim rasponima od 4 jedinice.
Staza 3 - 7–9 jedinica dužine-raspona ili puna-fiksirana nadoknada
Preciznost se približava kritičnoj liniji od 100 μm.
Poželjno: Primescan / Primescan 2 (vodeća in-istina u vivo) ili iTero Lumina (veliko vidno polje smanjuje šivanje).
Moguće: najnovija TRIOS generacija.
Izbjegavajte: uređaje čija je puna-ispravnost luka blizu ili iznad 90–100 μm.
Put 4 - Nadoknade implantata i sve-na-X
Zahtevi za pasivno uklapanje su stroži (<150 μm clinical, ideally far tighter). Conventional intraoral scanning alone is often only marginally adequate on multi-implant spans.
Poželjno: skeneri s integriranom fotogrametrijom (trenutno serija Aoralscan Elite) ili vrhunski-skener + namjenska fotogrametrijska jedinica.
Nemojte se oslanjati samo na standardni intraoralni skener za slučajeve sa više-potpunih-lukova implantata.
Staza 5 - Ortodontski potpuni-zapisi / Invisalign-teške ordinacije
Tolerancija tačnosti je šira (100–200 μm). Integracija ekosistema postaje dominantan faktor.
Fokus na Invisalign-: iTero Lumina (duboka integracija platforme).
Drugi prozirni-aligner ili konvencionalna ortodoncija: bilo koji otvoreni-STL skener (Medit serija, TRIOS, Aoralscan, itd.).
Dio 5|Gledanje dalje od cijene naljepnice: pet-ukupni trošak vlasništva
Cijena hardvera je samo ulaznica. Realan peto-godišnji model (1000 skeniranja godišnje) otkriva velike razlike:
| Uređaj | Hardver | 5-godišnja pretplata | 5-godišnji potrošni materijal | Približno{0}}TCO u godini | Cijena po skeniranju |
|---|---|---|---|---|---|
| iTero Lumina | $45,000 | $22,800 | $15,000 | $82,800+ | $16.6 |
| Primescan 2 | $24,995 | ~$15,000 | $17,500 | $57,500+ | $11.5 |
| TRIOS 6 | $27,900 | $11,940 | $3,500 | $43,340 | $8.7 |
| TRIOS 5 | $25,900 | ~$5,000 | $3,500 | $34,400 | $6.9 |
| Aoralscan Elite Wireless | $23,999 | $0 | $3,500 | $27,499 | $5.5 |
| Medit i900 | $18,999 | $0 | $2,500 | $21,499 | $4.3 |
| Medit i700 (žičani) | $13,500 | $0 | $2,500 | $16,000 | $3.2 |
| Aoralscan 3 Wireless | $12,999 | $0 | $3,500 | $16,499 | $3.3 |
| Medit i600 | $10,500 | $0 | $2,500 | $13,000 | $2.6 |
Troškovi pretplate i savjeta{0}}za jednokratnu upotrebu mogu premašiti originalnu cijenu hardvera tokom pet godina. „Bez pretplate“ je stoga istinska ekonomska prednost, a ne marketinški jezik.
Dio 6|Tabele brzih odluka i kontrolna lista prije{1}}kupovine
Scenario × Budžet Brza referenca
| Primarni klinički fokus | Raspon vrijednosti | Mid Range | Viši domet | Premium Range |
|---|---|---|---|---|
| Pojedinačne krunice / fasete | Medit i600 / Aoralscan 3 | Medit i700 / Aoralscan 3 Wireless | Medit i900 | TRIOS 5 |
| Mostovi{0}}kratkog raspona | Aoralscan 3 | Medit i700 bežični | Medit i900 | Primescan 2 / TRIOS 6 |
| Cijeli{0}}luk fiksiran | - | - | Medit i900 + pažljiva tehnika | Primescan 2 / iTero Lumina / TRIOS 6 |
| Implantat / Sve-na-X | - | - | - | Aoralscan Elite (ugrađen-u IPG) |
| Ortodoncija / Invisalign | Otvoreni skeneri / AngelScanner | Medit i700 | Medit i900 | iTero Lumina |
Deset-Pitanja pred{1}}Kontrolna lista za kupovinu
Koja je stvarna kombinacija slučajeva (pojedinačne krunice / kratki mostovi / puni- luk / implantat / postotak orto)?
Približan mjesečni obim skeniranja?
Hoće li se klinički fokus promijeniti u sljedećih 3-5 godina (npr. dodavanje implantata ili All-na-X)?
Koliko je duboka posvećenost zatvorenom ekosistemu (Invisalign, CEREC, itd.)?
Da li je potreban otvoreni STL/PLY/OBJ izvoz?
Koji CAD softver koristi preferirana laboratorija?
Veličina ruke operatera, preferencija prijanjanja i dužina kontinuiranih sesija skeniranja?
Raspored klinike, ograničenja napajanja/mreže, potrebe za dijeljenjem više{0}}operacija?
Teški budžet za hardver u odnosu na peto-godišnji TCO plafon?
Vrijeme odgovora lokalnog distributera i uvjeti garancije?
Odgovor na ovih deset pitanja obično sužava polje na jednog ili dva realna kandidata.
Zatvaranje perspektive
Nemojte počinjati sa "Koji je skener najprecizniji?" Prva tri su statistički slična za većinu restauratorskih radova.
Nemojte počinjati sa "Što je najjeftinije?" Pet-godišnji trošak po skeniranju može se razlikovati za faktor od pet ili više.
Počnite sa tri pitanja:
Šta prvenstveno trebam skenirati? (određuje nivo tačnosti)
Da li sam spreman prihvatiti tekuće troškove pretplate za beneficije ekosistema?
Hoće li moja kombinacija slučajeva za tri do pet godina i dalje odgovarati današnjem izboru? (posebno relevantno za implantat/sve-na-X ili Invisalign volumen)
Jasni odgovori daju jasne preporuke: vježbe s jednom-krunom i kratkim-mostovima bez preferencije pretplate → otvorene bez-sredne pretplate-skenera; puni-restorativni prioritet lukova → trenutni vodeći lideri u preciznosti; Sve-na-X dugoročni-fokus → integrisana fotogrametrijska rješenja; teški Invisalign volumen → ekosistemske-nativne platforme.
Otvorene-sistemske opcije proširuju praktičan izbor
Potpuno otvoreni intraoralni skeneri koji izvoze čiste STL/PLY/OBJ fajlove, nemaju obaveznu pretplatu na softver i integrišu se sa bilo kojom većom CAD platformom (exocad, 3Shape, itd.) daju klinikama maksimalnu fleksibilnost i niži pet-godišnji TCO. Aident AI-30 je dizajniran upravo za ovaj profil: lagan,-bez pudera, otvorenog-izlaznog formata i bez tekućih softverskih naknada-što ga čini jakim kandidatom za jednu-krunicu, kratki-most i ortodontsku evidenciju, uz očuvanje eksternih tokova rada ili kasnijeg usmjeravanja složenih slučajeva.
Pregledajte trenutne specifikacije otvorenog-skenera, detalje o kompatibilnosti i dovršite Skeniranje → Dizajn → Štampanje naaident3d.com. Kontaktirajte tim za -u-porednu usporedbu u odnosu na vašu mješavinu slučajeva i pet-godišnjih projekcija obima.

